NOVICE
REGIO HELP - pomoč in dostopnost do različnih institucij
V programu sodelovanja Interreg V-A Slovenija - Avstrija smo pridobili sredstva v okviru čezmejnega sodelovanja pri projektu, ki smo ga poimenovali REGIO HELP. Veliko težav, ki se pojavljajo vsakodnevno večini uporabnikov, želimo preko posebnega računalniškega sistema omiliti oz. odpraviti.
Nekaj več besedo projektu:
Akronim projekta: REGIO HELP
Naslov projekta: Nadgradnja bilateralnega regionalnega socialnega in zdravstvenega upravljanja za krepitev socialne kohezije
Partnerji v projektu:
- Avstrija: Haus des Lebens, Nekom GmbH;
- Slovenija: Center za zdravje in razvoj Murska Sobota, Univerza v Mariboru Ekonomsko-poslovna fakulteta, Inštitut za management in organizacijo in Inštitut za marketing
Trajanje projekta: 1. 7. 2016 – 30. 6. 2019
Proračun projekta: 1.183.400,00 EUR
Projekt sofinancira: Program sodelovanja Interreg V-A Slovenija – Avstrija, Evropski sklad za regionalni razvoj
Povzetek projekta:
V zadnjih desetletjih smo v obeh državah za različne problemske situacije kot so brezposelnost, revščina, dolgotrajna oskrba, brezdomstvo, bolezni telesa in duha, invalidnost, težave pri vzgoji, odvisnosti, nasilje, dolgovi in mnoge druge, v katerih se znajdejo ljudje, razvili številne podporne storitve. Vse te storitve pa zaradi demografskih sprememb in nihanj v gospodarskih gibanjih na dolgi rok država vedno težje financira.
Regio Help je pobuda regij Voitsberg in Pomurje, s katero želimo pokazati, da je učinkovitejše upravljanje z viri (finančnimi, človeškimi, infrastrukturo) možno in smiselno že na ravni regije ali upravne enote. Izkušnje kažejo, da se ljudje v stiski obračajo na napačne institucijej (tudi do 10 institucij!), preden najdejo pravo za rešitev njihove težave. Projekt ponuja rešitev v obliki samo-učečega se sistema za upravljanje znanja in podatkov, razvitega na Tehnični univerzi Gradec v sodelovanju s podjetjem Nekom, s katerim bodo ljudje v stiski hitreje našli pravo institucijo za rešitev njihove težave. Ta sistem bo javno dostopen na informacijskih točkah, v različnih javnih institucijah v regiji, preko telefona ali preko spleta. Skupna tehnična in podatkovna baza bo ljudem omogočala, da poiščejo pomoč tudi v sosednji državi. Vzpostavljena bo mreža za sodelovanje relevantnih institucij s področja sociale in zdravja v regiji, preko katere bodo te institucije prilagajale in koordinirale ponudbo podpornih storitev glede na dejansko ugotovljene potrebe uporabnikov. Sistem in mrežo bosta koordinirala Center za zdravje in razvoj Murska Sobota v Sloveniji in Haus des Lebens v Avstriji. Ekonomsko-poslovna fakulteta Univerze v Mariboru bo sistem podprla z optimizacijo procesov in evalvacijo učinkov projekta z namenom izboljšanja natančnosti izbora prave institucije ter izmerila uspešnost sistema.
Kontakt za več informacij o projektu:
CZR: Peter Beznec, peter.beznec@czr.si, ++386 41 380 517
UM EPF: Dr. Simona Šarotar Žižek, simona.sarotar-zizek@um.si, ++386 31 313 126
Haus des Lebens: Elisabeth Maderbacher, infostelle@brauchehilfe.at, ++43 664 460 16 92
Nekom: Martin Kahr, kahr.m@nekom.com, ++43 3142 20 501 201